Kaffesmoothie med avokado, banan og kakao

En forfriskende og oppkvikkende smoothie!

To glass med kaffesmoothie står på en mørk kjøkkenbenk Denne kaffesmoothien kan minne litt om sjokolademousse, og passer derfor både som frokost og dessert! Foto: Colourbox.com/Adobe Firefly

Denne oppskriften er nettopp det tittelen sier: en kaffesmoothie med avokado, banan og kakao. Den er søt og mettende, og ikke minst sykt digg! Den kan minne litt om sjokolademousse, men inneholder ikke sukker, og er sunn og næringsrik. Den er derfor perfekt som frokost, dessert eller som et lite mellommåltid i løpet av dagen.

Dette er en kaffesmoothie som får en tykk og fløyelsmyk konsistens, takket være avokadoen og bananen. Sammen med mandelmelken får den et litt nøtteaktig preg, som passer nydelig sammen med kaffen!

Oppskrift på kaffesmoothie

I denne oppskriften har vi brukt kaffepulver, rett og slett fordi det er raskt og enkelt. Det er imidlertid fullt mulig å bruke avkjølt espresso, traktekaffe eller kaldbrygget kaffe. Her velger du rett og slett helt selv! Bruker du kaffe i stedet for kaffepulver, kan det imidlertid være lurt å holde igjen litt av mandelmelken, slik at smoothien ikke blir for tynn. Bruk mer eller mindre kaffe avhengig av hvor sterk du ønsker at kaffesmaken skal være.

Ingredienser

  • 1–2 ts kaffepulver
  • 1 avokado, fersk eller frossen
  • 1 banan, fersk eller frossen
  • 2–3 ss kakaopulver
  • 4 dl mandelmelk
  • 2–3 isbiter

Fremgangsmåte

  1. Skjær avokado og banan i biter, og ha i en blender. Bruker du ferske ingredienser, kan du gjerne tilsette et par isbiter. Er avokadoen og/eller bananen frossen, kan du sløyfe isbitene.
  2. Ha kaffepulver, kakaopulver og mandelmelk oppi blenderen sammen med bananen og avokadoen.
  3. Kjør smoothien til du får en tykk og jevn konsistens. Dette blir en ganske tykk smoothie, så dersom du ønsker den litt tynnere, kan du tilsette litt mer mandelmelk.
  4. Nyt umiddelbart!

Relaterte artikler