Innkjøpsdirektør Roger Wilhelmsen mener kvaliteten står sterkt – hvis vi tar vare på den.
Roger Wilhelmsen jobber som innkjøpsdirektør hos JOH. JOHANNSON KAFFE AS. Han mener at kaffens fremtid ikke er uten utfordringer – men heller ikke uten løsninger. Foto: JOH. JOHANNSON KAFFE AS
Debatten om kaffens fremtid har skapt engasjement i et land der kaffe er både kultur og hverdagsritual. Når overskriftene antyder at nordmenn snart kan bli nødt til å venne seg til en helt ny smaksprofil, er det lett å forstå at mange blir nysgjerrige – og kanskje litt bekymret.
Hos JOH. JOHANNSON KAFFE AS, som har brent kaffe siden 1866, er situasjonen mer nyansert. Innkjøpsdirektør Roger Wilhelmsen følger utviklingen tett, men er klar på én ting: kvaliteten står ikke i fare med det første.
– Vi har ingen planer om å gå på kompromiss med kvaliteten. Det er viktig for oss at den kaffen nordmenn kjenner og er glad i, fortsatt skal være den kaffen som møter dem i hverdagen, sier Wilhelmsen.
Han forklarer at kaffe alltid har vært et naturprodukt som påvirkes av klima, vær og avling, og at dette ikke er nytt. Mange av utfordringene verden snakker om i dag, har kaffebransjen håndtert i generasjoner.
Det som derimot er avgjørende, er hvordan man jobber i hele verdikjeden. Og der legger Wilhelmsen ikke skjul på at erfaringen, nettverket og investeringene til JOH. JOHANNSON KAFFE AS spiller en rolle.
– Vi har sterke, langsiktige samarbeid med produsentlandene og tett dialog med bøndene som dyrker kaffen. Det gjør oss i stand til å sikre stabil tilgang på gode råvarer, selv når markedet svinger, sier Wilhelmsen.
På brenneriet i Vestby, Norges Miljøvennlige Kaffebrenneri, investeres det kontinuerlig i teknologi og kompetanse. Målet er å møte fremtiden med de beste løsningene, ikke å senke forventningene til hva god kaffe skal være.
– Det handler om å løse utfordringer gjennom innovasjon og ansvar, ikke ved å justere ned kvaliteten. Nordmenn forventer mye av kaffen sin, og det skal de fortsette å gjøre, sier Wilhelmsen.

– Oppgaven vår er å sikre stabilitet og kvalitet, sier Wilhelmsen. Foto: JOH. JOHANNSON KAFFE AS
Et annet poeng Wilhelmsen løfter frem, handler om forbrukernes rolle. Norge har en av verdens høyeste kvalitetsstandarder på kaffe, og det gjør råvaren ekstra verdifull.
– Kaffe er edle dråper. Vi oppfordrer folk til å brygge med omtanke, ikke lage mer enn de trenger og unngå unødvendig svinn. Det er en enkel måte å ta vare på kvaliteten vi er så heldige å ha i Norge, sier han.
Til syvende og sist handler det hele om perspektiv. Kaffeindustrien er i utvikling, ja. Klimaendringer er reelle, og det vil kreve innsats, samarbeid og kompetanse for å møte fremtidens utfordringer. Men bildet er langt mindre dramatisk enn enkelte overskrifter kan gi inntrykk av.
– Vi tar situasjonen på største alvor, men vi ser ingen grunn til å skremme nordmenn med forestillinger om en helt ny smak. Oppgaven vår er å sikre stabilitet og kvalitet. Det er det vi gjør, og det er det vi kommer til å fortsette med, sier Wilhelmsen.
Kaffens fremtid er ikke uten utfordringer, men heller ikke uten løsninger. Når man lytter til Wilhelmsen, blir det tydelig hvorfor norske kaffedrikkere kan senke skuldrene. Arbeidet som legges ned i innkjøp, samarbeid og brenning gir grunn til optimisme.
Kaffen i norske kopper står sterkt. Og hvis vi alle tar litt bedre vare på de edle dråpene, kan den fortsette å gjøre det.
Fruktpuré, saltede eggeplommer og smør – her er kaffetrendene som forventes å bli store i løpet av året!
Her er Kaffeundersøkelsen 2024!
Kan du gjette hvor Norge plasserer seg på disse listene?
Norge ligger helt i verdenstoppen når det gjelder kaffekonsum, men hvordan er egentlig det norske folks kaffevaner?