Tiramisu-muffins – den perfekte kombinasjonen av kaffe og kake

Alt du liker med tiramisu – samlet i en saftig muffins med fyldig kaffesmak.

Tiramisu-muffins står på en hvit asjett ved siden av kaffekopp og en mugge med melk Disse tiramisu-muffinsene kombinerer espresso, mascarpone og kakao i hver eneste bit. Foto: Colourbox.com

Tiramisu er en av verdens mest populære desserter. Kombinasjonen av kaffe, kremet mascarpone og et lett dryss kakao har gjort den italienske klassikeren til en favoritt hos mange. Men visste du at de samme smakene fungerer minst like godt som muffins?

Disse tiramisu-muffinsene kombinerer luftig vaniljemuffins med espresso, toppet med en silkemyk mascarpone-smørkrem. Resultatet er saftige muffins med tydelig kaffesmak og balansert sødme. Perfekt til kaffebesøk, bursdager eller når du ønsker noe litt mer spennende enn vanlige muffins.

Slik lager du tiramisu-muffins

I stedet for å tilsette kaffe i hele kakerøren, deles den i to. Den ene halvdelen smakes til med espresso, før de to rørene marmoreres sammen. Dette gir et dekorativt mønster inni muffinsene, og en balansert kaffesmak som ikke blir for dominerende.

På toppen kommer en luftig mascarpone-smørkrem inspirert av den klassiske tiramisuen. Et lett dryss kakao setter prikken over i-en.

Ingredienser – muffins

  • 150 gram hvetemel
  • 50 gram mandelmel (kan erstattes med hvetemel)
  • ¼ ts natron
  • ¼ ts bakepulver
  • ¼ ts salt
  • 70 gram smør, romtemperert
  • 200 gram sukker
  • 3 store egg, romtempererte
  • 150 gram rømme
  • 2 ss nøytral olje
  • 1,5 ts vaniljeekstrakt
  • 1 ss espressopulver
  • 2 ss melk

Ingredienser – smørkrem

  • 200 gram smør
  • 100 gram mascarpone
  • 360 gram melis
  • ½ ts vaniljeekstrakt
  • 2 ts Amaretto
  • Kakao, til pynt

Fremgangsmåte – muffins

  1. Forvarm ovnen til 160 °C, over- og undervarme. Ha muffinsformer på et stekebrett eller i et muffinsbrett.
  2. Sikt sammen hvetemel, mandelmel, natron, bakepulver og salt i en bolle. Sett til side.
  3. Pisk smør og sukker luftig i cirka 3 minutter.
  4. Tilsett eggene ett om gangen.
  5. Vend inn melblandingen til røren akkurat er samlet.
  6. Tilsett rømme, olje og vaniljeekstrakt, og rør forsiktig sammen.
  7. Del røren i to boller.
  8. Rør inn espressopulveret i melken, og bland det inn i den ene halvparten av røren.
  9. Fordel de to rørene vekselvis i muffinsformene, og bruk en kakepinne til å lage et marmormønster.
  10. Stek muffinsene i 15–25 minutter, avhengig av størrelsen på muffinsene. De er ferdige når en kakepinne kommer ut ren.
  11. Avkjøl fullstendig på rist.

Fremgangsmåte – smørkrem

  1. Ha romtemperert smør i en bolle, og pisk det luftig i 5–6 minutter.
  2. Tilsett romtemperert mascarpone, og miks forsiktig sammen.
  3. Ha i halvparten av melisen sammen med vanilje og Amaretto.
  4. Tilsett resten av melisen og pisk kremen til den er glatt og luftig.
  5. Fyll kremen i en sprøytepose og sprøyt den på de avkjølte muffinsene.

Dryss over kakao på toppen av smørkremen før servering, og server sammen med en kopp nytraktet kaffe!

Oppskrift hentet fra: juliemarieeats.com